Yönetim

ONURSAL ENSTİTÜ MÜDÜRÜ

Prof. Dr. İhsan Doğramacı

Doğramacızade Karamehmet, Irak seferinde IV.Murat'a eşlik eden ve ailesiyle birlikte Erbil'e yerleşen bir Türkmen'dir. Doramacızade'nin soyundan gelen İhsan Doğramacı, Erbil Belediye Başkanı Ali Paşa' nın oğlu olarak 1915 yılında dünyaya geldi.

İlkokulu Türkçe eğitim veren Erbil Mekteb-i İptidaiesinde, ortaöğrenimini Beyrut Amerikan Kolejinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1938 yılında mezun oldu. Çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri) eğitimini Ankara Numune Hastanesinde Prof. Albert Eckstein'ın asistanı olarak ve daha sonra Harvard Üniversitesi Mezuniyet sonrası Tıp Fakültesinde sürdürdü. Boston Çocuk Hastanesi ve Washington Üniversitesi St. Louis Çocuk Hastanesinde araştırmalar yaptı.

1947-1949 yılları arasında Ankara Üniversitesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konusunda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1949 yılında doçentlik unvanını aldı. 1954 yılında aynı üniversitede profesör olarak görev yaptı. 1963-1965 yıllarında Ankara Üniversitesi Rektörü, 1965-1967 yıllarında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mütevelli Heyet Başkanı, 1967-1975 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Rektörü görevlerinde bulunda. 1976 yılında Paris V (Rene Descartes) Üniversitesinde konuk profesör olarak görev aldı.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü sırasında Avrupa Rektörler Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Doğramacı, her iki ayda bir Avrupa Üniversitelerinde düzenlenen toplantılara katıldı. Bu vesileyle bu ülkelerin yükseköğretim sistemlerini yerinde inceleyecek bilgi edinme fırsatını buldu. 1981 yılında yükseköğretim reform çalışmaları gerçekleştirmek üzere yurda dönen Doğramacı, aynı yıl Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı görevine getirildi. Bu görevi 1992 yılına kadar sürdürdü.

1982 yılında Anayasada yapılan değişikliklerle birlikte vakıflarca üniversite kurulması olanağı doğdu. Bu olanaktan yararlanılarak 1984 yılında kurulan Bilkent Üniversitesi, 1986 yılında eğitim-öğretime başladı. Sayın Doğramacı, 1986 yılından beri Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Türkçe Dışında İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve Farsça bilen İhsan Doğramacı, evli ve üç çocuk babasıdır.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nün mimarı ve kurucusu Sayın Prof. Dr. İhsan Doğramacı, kuruluşundan 1981 yılı Aralık ayında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na atanıncaya kadar Enstitü Müdürlüğü'nü yapmıştır. Enstitü Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısında (3.12.1982/82-1) alınan kararla Hacettepe'nin kurucusu ve Onursal Rektörü Prof. Dr. İhsan Doğramacı, aynı zamanda Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nün Onursal Müdürü olmuştur.  

Biyografisini İçeren Eserler

Biyografisine Yer Veren Uluslararası Bültenler: Dictionary of ınternational Biography- Minerva, International Medical Who's Who, The International Who's Who, Who's Who in the Wold, Who's Who in Europe, Who's Who in the Middle East and North Africa, İnternational Who's Who Of  İntellectuals, Men of Achievement (Cambridge), International Scholar's Directory.

Biyografisiyle İlgili Yayımlanan Kitaplar: Prof. Dr. Şinasi Özsoylu, İhsan Doğramacı ile 40 yıl. Ankara:Özkan Matbaacılık, 1995; Prof. Dr. Muvaffak  Akman, Yaşantımda Hacettepe ve Sonrası. Yalova: Emek Ofset Matbaası, 1995; Prof.Dr. Celal Ertuğ, Türkiye'de ve Dünyada İhsan Doğramacı olayı. Ankara: Özkan Matbaacılık, 1996 (Azeri lehçesiyle de basılmıştır); Sir Horace Phillips, ihsan Doğramacı: A Remarkable Turk. York: Wilton 65, 1996, 1997 (Rusça, Fransızca, Almanca ve Lehçe olarak da basılmıştır); Dünya Sağlık Örgütü Tomris Türmen ve Uluslararası Pediatri Kurumu Jane G. Schaller, Children in His Heart, Youth on His Mind: 65 Years of Service to Child Health and Educatin. Windsor: Wilton 65, 2003; Erdoğan Okyay, İhsan Doğramıcı ve Çağdaş Üniversite. Ankara: Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Yayınları, 2006,2007.

Hacettepe Üniversitesi
Çocuk Sağlığı Enstitüsü
csagligi@hacettepe.edu.tr
Güncelleme Tarihi: 15.05.2017